• Pieniądze dla biznesu od Anioła biznesu

  Nie mają skrzydeł, aureoli i białej szaty. Wyglądają jak każdy z nas. A jednak są Aniołami. A zamiast cudów dają pieniądze.

  Masz świetny pomysł na biznes, ale brakuje ci pieniędzy? W dodatku bank odmawia kredytu? Pomogą Anioły Biznesu. Musisz ich tylko przekonać, że biznes przyniesie zyski. To naprawdę działa. Aniołowie Biznesu pomogli takim firmom jak Google czy Apple. Postawili na nie, gdy nikt o nich jeszcze nie słyszał.

  Kim są Aniołowie Biznesu?

  Aniołem zostaje zwykle zamożna osoba prywatna, ale może to być też spółka lub fundusz. W zamian za pomoc finansową oczekuje udziału w przedsięwzięciu oraz możliwości wpływania na strategiczne decyzje. Liczy się z tym, że nie każda inwestycja będzie trafiona, ale ta, która okaże się strzałem w dziesiątkę, powinna przynieść ponadprzeciętny zysk. Najchętniej „wkłada” w przedsięwzięcie od 50 do 500 tys. zł. Rzadziej pomoc przekracza milion. Pieniądze wypłaca w ratach, zwykle przez trzy do pięciu lat. Aniołowie Biznesu zainteresowani są rozwojowymi branżami, m.in. biotechnologią, medycyną, informatyką, telekomunikacją, edukacją, sprzedażą przez internet. Dwie coraz popularniejsze dziedziny to rozrywka (np. gry i usługi na telefon), a także ekologia(opakowania, zagospodarowanie odpadów, oszczędność energii).W Polsce Aniołowie skupieni są w kilku organizacjach. Najpopularniejsze to:

  - Polska Sieć Aniołów „PolBan”,

  - Lewiatan Business Angels (Aniołowie Konfederacji Pracodawców Prywatnych”Lewiatan”).

  - Śląska Sieć Aniołów Biznesu „Sil-Ban”.

  Jak nawiązać z nimi kontakt? Najlepiej przez internet. Każda z organizacji ma na swojej stronie ankietę. Warto przyłożyć się do jej wypełnienia. Anioły wybierają średnio jedno ze stu zgłoszeń. O co zostaniesz zapytany w ankiecie?

  - O pomysł na biznes, branżę, w której chcesz działać, i liczbę zaangażowanych osób; potencjalnych klientów;

  - wysokość poszukiwanego kapitału(jakie są łączne potrzeby, czy masz środki na wkład własny; zwykle Aniołowie oczekują, że masz połowę potrzebnych środków);

  - prognozy finansowe na najbliższe lata (jak biznes będzie się rozwijał po roku, trzech czy pięciu latach).

  Anioł Biznesu już w ankiecie zapyta cię o preferowany model współpracy -co chcesz mu zaoferować w zamian za pomoc finansową (np. objęcie udziałów).

  Zanim trafisz pod ich skrzydła

  Jeśli zostałeś wybrany do spotkania z Aniołem, zostaniesz poproszony o przygotowanie kolejnych dokumentów. W pierwszej kolejności -memorandum, które przypomina biznesplan. Powinieneś w nim przedstawić prawne i ekonomiczne aspekty przedsiębiorstwa, jego pozycję na rynku i perspektywy. Koniecznie pokaż możliwości, które pojawią się przed firmą, gdy pozyska inwestora! Potem strony podpisują umowę o zachowaniu poufności. Pamiętaj o niej, bo w kolejnych krokach inwestor będzie chciał przeprowadzić analizę przedsiębiorstwa. Musisz mu udostępnić wgląd do wszystkich dokumentów firmy. Anioł będzie pytał, czy biznes ma wpływ na środowisko, czy firma jest ubezpieczona. Szczegółową analizę prowadzą zwykle doradcy wynajęci przez inwestora. Pomyślnie przeszedłeś przez ten etap? Gratulacje! Teraz czeka cię jednak wcale nie łatwiejsze zadanie, czyli negocjacje. To trudna sprawa, bo niełatwo jest wycenić początkujące przedsięwzięcia. To bardziej kwestia wiary w sukces niż matematyka. Co negocjujesz? Przede wszystkim, jaki procent udziału w zyskach będzie miał Anioł. Pamiętaj też o czarnym scenariuszu – gdy twoje przedsięwzięcie nie okaże się sukcesem i nie przyniesie zysku. Zwykle Anioł nie oczekuje wtedy od przedsiębiorcy zwrotu pieniędzy, ale warto to w umowie zapisać. Dokument określa też sposoby wyjścia ze spółki inwestora -czyli po jakim czasie i komu może sprzedać swoje udziały. Zwykle Anioł czuwa nad biznesem przez trzy do siedmiu lat.

  Szczegółowe informacje o Aniołach Biznesu znajdziesz na ich stronach internetowych:

  Lewiatan Business Angels – http://www.lba.pl/

  Amber – http://www.amberinvest.org/

  PolBan – http://www.polban.pl/

  Resik – http://www.resik.pl/

  SilBan – http://www.silban.pl/

  Gildia Aniołów Biznesu – http://www.larr.lodz.pl/

  Nie śpiesz się z Aniołem

  Firma LIW Projekt powstała kilka lat temu. Zaczynała w garażu pod Łodzią. Prowadzące ją małżeństwo Monika i Grzegorz Kordyl projektuje i produkuje sprzęt rehabilitacyjny dla niepełnosprawnych. Stworzyli między innymi opatentowany już fotelik dla dzieci z porażeniem mózgowym. – Szybszy rozwój nastąpił, odkąd trafiliśmy pod skrzydła Anioła – opowiadają założyciele firmy. Pieniądze od inwestora pozwoliły im na zakup patentów. – Dzięki temu nie boimy się „wyjść w Europę” – mówi Monika. – Właśnie jesteśmy na rozmowach w Portugalii. Co radzą innym młodym firmom? Nie spieszyć się z wyborem Anioła. -Część z nich nie ukrywała, że chce bardzo szybko zarobić i sprzedać udziały. Nie godziliśmy się na to. W końcu znaleźliśmy fundusz, który razem z nami rozwinął spółkę.

  źródło:

  autor: Joanna Blewąska

 • Angel Capital Association
 • British Business Angels Association
 • London Business Angels
 • Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych
 • Portal Medyczny MEDtube
 • Szukam Inwestora