• Oni rozkręcili Google

  Bydgoskie stowarzyszenie PolBAN werbuje „aniołów” z całej Polski – ludzi, którzy są gotowi wyłożyć sporą gotówkę na rozkręcenie czyjegoś pomysłu. Oczywiście – nie bezinteresownie.

  W Europie jest ponad 125 tys. aktywnych „aniołów biznesu”. To ludzie majętni, którzy chcą zaryzykować, budując od podstaw firmę z kimś, kto ma na nią niewiele: wyłącznie pomysł. Sfinansowali już wiele inwestycji: dzięki pozyskanym od nich 100 tys. dolarów powstała np. internetowa wyszukiwarka Google.

  PolBAN, z siedzibą przy ul. Fordońskiej 393, to pierwsza polska sieć „aniołów biznesu”, działająca w ramach European Business Angels Network. – Wiedziałem, że mnóstwo osób w Polsce ma pomysł na biznes, ale nie wie, skąd zdobyć pieniądze na jego realizację – mówi bydgoszczanin Wojciech Dołkowski, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Aniołów Biznesu PolBAN. – Świetne biznesplany trafiają do szuflady, bo pomysłodawcy nie mają funduszy na inwestycję, a żaden bank nie ma odwagi udzielić im kredytu. Pomyślałem, że tylko aniołowie mogą im pomóc – dodaje.

  Dołkowski przedstawił pomysł stworzenia organizacji w Polsce podczas konferencji w Mediolanie z udziałem przedstawicieli sieci „aniołów” z całej Europy. Zaakceptowano go. Dziś w organizacji zrzeszonych jest 40 „aniołów biznesu”, w tym trzech z Bydgoszczy. Nie chcą zdradzać ani swoich nazwisk, ani nazw spółek, w które zainwestowali (dzięki nim powstały już trzy duże firmy).

  Na czym polega wsparcie „aniołów”? Taka osoba finansuje wdrożenie projektu, daje pomoc organizacyjną i logistyczną, dzieli się doświadczeniem i kontaktami biznesowymi. Pomaga niezupełnie jak anioł, bo nie robi tego bezinteresownie. Zakupuje udziały w nowej firmie, często oczekuje stanowiska dyrektora czy członka zarządu. Po kilku latach najczęściej udziały sprzedaje z zyskiem. Wówczas firma bez problemu dostanie już kredyt w każdym banku – wyjaśnia.

  Do PolBAN-u zgłosić się może każdy z pomysłem na biznes i potrafiący w krótkim czasie przekonać do niego inwestora. Udowodnić, że projekt ma szansę rozwoju i przyniesie satysfakcjonujące zyski. Wówczas jego biznesplan trafi do bazy projektów udostępnianych inwestorom. Zadanie PolBAN-u polega na skontaktowaniu ze sobą obu stron.

  Na co najchętniej wydają „anioły”? – Wspierają przedsięwzięcia innowacyjne: IT, biotechnologia, inżynieria medyczna. Najszybciej zainwestują w projekty o wysokim stopniu ryzyka – wylicza Dołkowski. Taki system finansowania działalności gospodarczej najpopularniejszy jest w Wielkiej Brytanii. Działa tam około 100 organizacji pośredniczących w kontaktach między inwestorami i szukającymi kapitału firmami. W Polsce obok bydgoskiego PolBAN-u istnieją jeszcze Anioły Biznesu Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan LBA”.

  Więcej o bydgoskim stowarzyszeniu na stronie: www.polban.pl.

  źródło:

  autor: AL

 • Angel Capital Association
 • British Business Angels Association
 • London Business Angels
 • Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych
 • Portal Medyczny MEDtube
 • Szukam Inwestora