• Anioły mogą pomóc rozkręcić twój biznes

  Sami dorobili się już fortun. Teraz są gotowi wyłożyć nawet milion złotych za tych, którzy mają świetny pomysł na interes. Bydgoskie stowarzyszenie PolBAN werbuje „aniołów” z całej Polski

  W Europie jest ponad 125 tys. aktywnych „aniołów biznesu”. To bogacze, którzy chcą zaryzykować, budując od podstaw firmę z kimś, kto ma na nią pomysł. Sfinansowali już wiele inwestycji; przykładowo dzięki pozyskanym od nich 100 tys. dolarów powstała internetowa wyszukiwarka Google.

  PolBAN, z siedzibą przy ul. Fordońskiej 393, to pierwsza polska sieć „aniołów biznesu”, działająca w ramach European Business Angels Network. – Wiedziałem, że mnóstwo osób w Polsce ma pomysł na biznes, ale nie wie, skąd zdobyć pieniądze na jego realizację – mówi bydgoszczanin Wojciech Dołkowski, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Aniołów Biznesu PolBAN. – Świetne biznesplany trafiają do szuflady, bo pomysłodawcy nie mają funduszy na inwestycję, a żaden bank nie ma odwagi udzielić im kredytu. Pomyślałem, że tylko aniołowie mogą im pomóc – dodaje.

  Dołkowski przedstawił pomysł stworzenia organizacji w Polsce podczas konferencji w Mediolanie z udziałem przedstawicieli sieci „aniołów” z całej Europy. Zaakceptowano go. Dziś w organizacji zrzeszonych jest 40 „aniołów biznesu”, w tym trzech z Bydgoszczy. Nie chcą zdradzać ani swoich nazwisk, ani nazw spółek, w które zainwestowali (dzięki nim powstały już trzy duże firmy).

  Na czym polega wsparcie „aniołów biznesu”? „Anioł” finansuje wdrożenie projektu, daje pomoc organizacyjną i logistyczną, dzieli się doświadczeniem i kontaktami biznesowymi. – Osoba posiadająca kapitał inwestuje go w przedsięwzięcie, które dopiero powstaje – mówi Dołkowski. – Pomaga niezupełnie jak anioł, bo nie robi tego bezinteresownie. Zakupuje udziały w nowej firmie, często oczekuje stanowiska dyrektora czy członka zarządu. Po kilku latach najczęściej udziały sprzedaje z zyskiem. Wówczas firma bez problemu dostanie już kredyt w każdym banku – wyjaśnia.

  Do PolBAN-u zgłosić się może każdy z pomysłem na biznes i potrafiący w krótkim czasie przekonać do niego inwestora. Udowodni, że projekt ma szansę rozwoju i przyniesie satysfakcjonujące zyski. Wówczas jego biznesplan trafi do bazy projektów, udostępnianych inwestorom. Zadanie PolBAN-u polega na skontaktowaniu ze sobą obu stron.

  Na co najchętniej wydają „anioły”? – Wspierają przedsięwzięcia innowacyjne: IT, biotechnologia, inżynieria medyczna. Najszybciej zainwestują w projekty o wysokim stopniu ryzyka – wylicza Dołkowski. Taki system finansowania działalności gospodarczej najpopularniejszy jest w Wielkiej Brytanii. Działa tam około 100 organizacji pośredniczących w kontaktach między inwestorami i szukającymi kapitału firmami. W Polsce obok bydgoskiego PolBAN-u istnieją jeszcze Anioły Biznesu Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan LBA”.

  Więcej o bydgoskim stowarzyszeniu na stronie: www.polban.pl.

  źródło:

  autor: Aleksandra Lewińska

 • Angel Capital Association
 • British Business Angels Association
 • London Business Angels
 • Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych
 • Portal Medyczny MEDtube
 • Szukam Inwestora