• Szukam aniołów

  Artykuł Gazety Wyborczej dotyczący rynku Business Angels w Polsce.

  Wojtek Dołkowski ma 26 lat, jest prezesem zarządu Aniołów Biznesu. Nie wymyśla interesów na plaży, dlatego nie może powiedzieć, że siedział sobie na gorącym piasku i nagle go olśniło. Po prostu, jako student SGH na co dzień spotykał masę ludzi, którzy opowiadali o swoich świetnych pomysłach na interes i braku pieniędzy, by je zrealizować.

  Pomyślał, że należy to wykorzystać. Błyskawicznie zebrał czworo znajomych w podobnym wieku i zabrali się do pracy. Tego samego dnia znaleźli Business Angels, ogólnoświatową organizację zrzeszającą tych inwestorów, którzy chcą pomóc w realizacji startujących na rynku przedsięwzięć.

  Spodobało nam się, że Aniołowie to osoby, które nie tylko dają pieniądze, ale także są przewodnikami młodych przedsiębiorców i wspierają ich swoim doświadczeniem i kontaktami – mówi Wojtek.

  Od razu napisał maila do centrali Business Angels i zapytał, czy nie są zainteresowani oddziałem w Polsce. Właśnie odbywało się europejskie forum Aniołów w Mediolanie. Wojtek za własne pieniądze kupił bilet i poleciał ustalać szczegóły. To był styczeń 2004 r.

  Teraz w Polsce jest już 20 Aniołów Biznesu, z miesiąca na miesiąc przybywają nowi. Nie brakuje też pomysłów na nowe inwestycje, ale tych naprawdę dobrych wciąż jest mniej niż chętnych do inwestowania.

  Kilka tygodni temu z sukcesem zakończył się pierwszy projekt. – Jeden projekt na półtora roku to nieźle, bo tu nie chodzi o sam deal i szybkie efekty, ale o to, aby Anioł i pomysłodawca się polubili i chcieli ze sobą współpracować. Bez chemii nie ma szans na interes, to jest istota Aniołów Biznesu – mówi Wojtek.

  Ani on, ani jego koledzy nie zarabiają na Aniołach. – Nie chodzi o kasę, ale o to, że można zrobić coś po raz pierwszy, zmierzyć się z problemami, z którymi inni przegrali. Być sobie sterem i okrętem. A w perspektywie pewnie być może będzie to także sposób na zarabianie. Na razie to nieważne – opowiada.

  Co mu przeszkadza w robieniu interesów? – Wiek. Czasem chciałbym mieć siwą głowę, wtedy traktowano by nas poważniej. Ale my znamy swoje doświadczenie i dalecy jesteśmy od arogancji, więc nie rozumiem, skąd to zachowanie – mówi.

  źródło:

  autor: Aneta Borowiec

 • Angel Capital Association
 • British Business Angels Association
 • London Business Angels
 • Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych
 • Portal Medyczny MEDtube
 • Szukam Inwestora