• Poszukiwany kapitał

  Polacy coraz częściej zakładają własne firmy. Według danych urzędu statystycznego, co roku około 300 000 ludzi decyduje się przejść na własny rozrachunek.

  W zeszłym roku w samym Wrocławiu zarejestrowano ponad 7000 nowych firm (dane urzędu miasta). W stosunku do lat ubiegłych, w stolicy Dolnego Śląska działalność gospodarczą rozpoczęło o 10 procent więcej osób niż w latach ubiegłych.

  Jednak każdy przed podjęciem tej trudnej decyzji, zwłaszcza w dobie kryzysu gospodarczego, musi się dobrze zastanowić. Najpierw powinniśmy zdecydować, w jakiej branży chcemy działać, co przyniesie nam zyski. Warto więc zebrać informacje, jakie produkty lub usługi najlepiej sprzedają się na rynku, ale także, na co jest zapotrzebowanie w naszym regionie.

  Kolejny krok to biznesplan. Oczywiście bez niego można otworzyć firmę, ale warto opracować strategię działania chociażby dla wsparcia podania o kredyt. Kiedy wiemy już, co chcemy robić, należy zastanowić się nad najważniejszą kwestią – finansami. Brak własnego kapitału to największy problem przyszłych przedsiębiorców. Często, mimo bardzo dobrych, innowacyjnych pomysłów, nie są oni w stanie założyć firmy.

  Jest kilka możliwości pozyskania pomocy. Najprostszy sposób, który stosuje wielu z nas, to zapożyczenie się u znajomych i rodziny. Niestety, i to często nie wystarcza. W pierwszej kolejności osoby poszukujące kapitału udają się do banków. W praktyce ciężko jest tam uzyskać dużą sumę, ale można skorzystać z różnorodnych programów dla młodych przedsiębiorców.

  - Małym firmom, rozpoczynającym działalność, oferujemy przed wszystkim kartę kredytową do 2000 zł (na 17 procent) – mówi Ewa Szerszeń, zastępca rzecznika prasowego ING Banku Śląskiego. – Kredyt przyznajemy po 6 miesiącach działalności, pożyczkę po 12, natomiast kredyt konsolidacyjny po 18 miesiącach – dodaje Szerszeń.

  O programy dla małych firm można pytać m.in. w: PKO BP, ING Banku Śląskim czy BPH. Kolejną opcją pozyskania gotówki są środki unijne.

  - Pomoc uzyskać możemy w ramach: Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 6.2 „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia” oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Działanie 3.2 „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” – mówi Monika Sawośko z Wydziału Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

  Pierwsza opcja skierowana jest do osób fizycznych, zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą. Z takiego wsparcia mogą skorzystać zarówno pracujący, niepracujący, jak i zarejestrowani jako bezrobotni.

  O dotacje starać się mogą osoby, które przejdą specjalny cykl szkoleń. Wsparcie przyznawane jest w kilku formach. Pierwsza z nich to doradztwo oraz bezpłatne szkolenia, druga to środki finansowe wypłacane jednorazowo, do wysokości 40 tys. zł, kolejna to wsparcie pomostowe przyznawane w okresie od 6 do 12 miesięcy od dnia zarejestrowania działalności, obejmujące doradztwo oraz pomoc w efektywnym wykorzystaniu dotacji.

  Na Dolnym Śląsku programy unijne realizowane są przez urząd pracy. Tam możemy się dowiedzieć, gdzie znajdziemy tak zwanego projektodawcę, który pomoże nam w osiągnięciu celu. W naszym regionie takich instytucji jest osiem. Pełną listę z adresami i zakresem działalności znaleźć można na stronie www.pokl.dwup.pl.

  - Nie można jeszcze określić, ile osób skorzysta z pomocy – mówi Monika Sawośko. – Obecnie projekt jest w fazie szkoleń – dodaje. Ciekawym pomysłem na pozyskanie znacznej sumy są tzw. Anioły Biznesu. To prywatni inwestorzy, którzy własne nadwyżki finansowe lokują w nowe, dobrze rokujące firmy. W Polsce pierwszą organizacją tego typu jest PolBAN.

  - Z reguły firmy poszukujące kapitału zgłaszają się do nas same. Pozyskujemy je także dzięki naszym kontaktom lub rekomendacji – mówi Wojciech Dołkowski, prezes zarządu PolBAN-u. – Inwestujemy w branże innowacyjne, np.: medyczną, farmaceutyczną, informatyczną i biotechnologie – dodaje Dołkowski.

  Do PolBAN-u powinny zgłaszać się przedsiębiorstwa poszukujące kapitału od 100 000 do 1 500 000 zł. Jakie kryteria trzeba spełniać, żeby otrzymać pomoc od Aniołów Biznesu? Przede wszystkim firma musi być innowacyjna. – Wymagamy nowych pomysłów, spojrzenia na produkt, usługę, rynek – tłumaczy prezes PolBAN-u. Konieczne są: zaangażowanie zespołu, gotowość do ponoszenia ryzyka i projekty wykraczające poza granice Polski.

  źródło: Gazeta Wrocławska

  autor: Aleksandra Szumska

 • Angel Capital Association
 • British Business Angels Association
 • London Business Angels
 • Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych
 • Portal Medyczny MEDtube
 • Szukam Inwestora