• Miliony na przejęcia e-firm

  IDG zainwestuje w Polsce. Nad Wisłę wchodzi nowy fundusz inwestycyjny. Do wydania będzie miał 150 mln dol.

  - Fundusz IDG Ventures wystartuje jesienią. Więcej niż połowa zarządzanych środków zostanie przeznaczona na inwestycje związane z Internetem. Do końca roku chcemy mieć udziały w trzech, czterech firmach, a po pięciu latach – około 40. Planujemy też wejście na giełdę – powiedział “Rz” Patrick Mc Govern, założyciel i szef wydawnictwa IDG. Aż 60 proc. środków funduszu zostanie przeznaczone na przejęcia w Polsce.

  – To oznacza, że IDG chce zainwestować ok. 200 mln zł w ok. 20 firm. To bardzo dużo. Średnia wycena obiecującej nowej spółki internetowej w Polsce wynosi od 300 tys. do ok. 1,5 mln zł – podkreśla Wojciech Dołkowski, prezes Polskiej Sieci Aniołów Biznesu, zrzeszającej inwestorów wyszukujących obiecujące nowe spółki. Dołkowski sceptycznie podchodzi do deklaracji inwestycyjnych IDG. – Wątpię, czy nasz rynek firm technologicznych i internetowych w obecnej sytuacji jest w stanie wchłonąć takie pieniądze – mówi.

  Jego obaw nie podziela jednak inny inwestor wysokiego ryzyka, Adam Guz z firmy Go Advisers. – Polska gospodarka jest głodna kapitału. Nie ma żadnego zagrożenia, że pieniędzy będzie zbyt wiele – twierdzi. Nie wyklucza jednak, że tak duży fundusz utrudni działalność polskim inwestorom z mniejszymi możliwościami finansowymi.

  – Im więcej inwestorów gotowych wejść w ryzykowne spółki, tym lepszą pozycję przetargową będą mieli ich właściciele i na wyższą wycenę będą mogli liczyć – zauważa Dołkowski. Zgadza się z nim Adam Guz. – Wpuszczenie na rynek takiego kapitału prawdopodobnie sprawi, że pojawią się projekty i firmy tworzone specjalnie pod wymogi IGD Ventures, tylko po to, by wyciągnąć pieniądze z funduszu – zauważa.

  Uruchomienie IDG Ventures to tylko pierwsza część planów inwestycyjnych firmy w Polsce.

  – Za pięć lat uruchomimy kolejny fundusz venture capital, dwa razy większy od poprzedniego, którego fundusze wyniosą 250 – 300 mln dol. – zapowiada McGovern. Wielkich graczy branży technologicznej przyciąga do Polski szybko rosnący rynek reklamy internetowej. Jego wartość to ok. 750 mln zł, a prognozy na najbliższe lata mówią o wzroście rzędu 30 proc. rocznie.

  A zainteresowanie globalnych koncernów internetowych jest coraz bardziej widoczne – właśnie zadebiutował MSN Polska, nieoficjalnie mówi się o starcie Yahoo!

  Nie widać jednak tego po aktywności funduszy venture capital i private equity. Z 746 mln euro, jakie zainwestowały one w 2007 r. w naszym kraju, tylko 3,5 proc. trafiło do branży IT. Wskaźnik ten nie uwzględnia inwestycji południowoafrykańskiego Naspersa, który przejął udziały w Allegro i Gadu-Gadu.

  IDG wydaje na świecie ponad 300 magazynów zajmujących się technologiami. Najbardziej znany z nich to “Computerworld”. Sam McGovern z majątkiem 4,7 mld dol. jest jednym z 400 najbogatszych Amerykanów.

  Część analityków obawia się, że deklaracje IDG Ventures o wielkich sumach przeznaczonych na inwestycje wysokiego ryzyka w Polsce mogą być jedynie elementem strategii wizerunkowej nowego funduszu.

  źródło:

  autor: Tomasz Boguszewicz


 • pobierz artykuł

  Adobe PDF (92 KB)