• Kim są Aniołowie Biznesu?

  Anioły Biznesu to szczególne osoby w gospodarce. Mogą być światełkiem w tunelu, lub szansą na mlekiem i miodem płynące Eldorado. Anioły przeważnie kojarzą się nam z czymś dobrym i tak samo jest w przypadku finansów.

  Business Angel najczęściej jest to zamożny inwestor, który dostarcza swój kapitał małym spółkom. Lokuje on swoje pieniądze w młode, dobrze prosperujące przedsiębiorstwa, które w przyszłości będą mu w stanie zwrócić kapitał, wraz z zarobkiem. Wiadomo, że z perspektywy Anioła pożądane są rozwijające się branże, gdzie wartość firmy może wzrosnąć bardzo szybko. Na poniższym wykresie przedstawiono gałęzie gospodarki, które najczęściej wybierane są przez tych zamożnych inwestorów. Należy jednak pamiętać, że Aniołami biznesu mogą też być zamożni managerowie, bądź emerytowani dyrektorzy ogromnych firm. Takie osoby są cenniejsze od swoich pieniędzy, ponieważ często chcą również angażować się w działalność firmy, wspierając ją swoją wiedzą i doświadczeniem.

  Rys. Gałęzie gospodarki, najczęściej wybierane przez Business Angels

  Źródło: European Business Angels Network

  Gdy dobrze rokująca firma potrzebuje pieniędzy na zrealizowanie nowych projektów, może zatem zgłosić się po wsparcie do Business Angels, którzy oferują swoją pomoc najczęściej w kwocie od 100 tys. do 5 mln zł. W zamian za pieniądze, które Anioł zapewnili firmie dostaje on akcje (udziały) w przedsiębiorstwie. Inwestycje tych specyficznych inwestorów narażone są jednak na ekstremalnie wysokie ryzyko (młoda spółka może szybko upaść) i stąd wymagają bardzo wysokich zysków. Profesjonalni Aniołowie Biznesu wyszukują inwestycje, które mają potencjał do przyniesienia przynajmniej 10% stopy zwrotu (w skali roku) w perspektywie około 5 lat. Ich sposobem na zrealizowanie zysków jest wyjście z inwestycji poprzez przejęcia i połączenia, kiedy to mogą oni odsprzedać swoje akcje.

  Czy w Polsce możemy liczyć na Anioły Biznesu?

  W Polsce od kilku lat istnieją sieci Aniołów Biznesu, które starają się łączyć i efektywnie badać rynek by zadowolić obie zainteresowane strony. Pierwsza taka sieć została założona w Polsce w 2003 roku i nazywa się POLBAN. Jest to prywatny klub, który zrzesza w sobie najaktywniejszych i najlepszych Aniołów w naszym kraju. Cechą, którą charakteryzuje się POLBAN jest całkowita niezależność i apolityczność. Baza danych Aniołów Biznesu nie jest udostępniona szerokiemu audytorium, dlatego to sieć kojarzy Business Angels z przedsiębiorcami, którzy przesłali do stowarzyszenia swoje biznes plany.

  Just do it!

  Jeśli zatem myślisz o założeniu swojego małego przedsiębiorstwa i masz oryginalny pomysł, to nie zwlekaj i pamiętaj, że zawsze możesz dostać wparcie od tych z góry… od Aniołów Biznesu. Każdy ciekawy i innowacyjny projekt ma szansę, a najważniejsze kryteria ich oceny to innowacyjność, na jakiej oparty jest projekt; kompetencje i zaangażowanie zespołu; zaawansowanie realizacji projektu (preferowane są firmy już prowadzące działalność) oraz dobrze opracowany biznesplan, co jest warunkiem koniecznym.

  źródło:

  autor: Paweł Sobczak

 • Angel Capital Association
 • British Business Angels Association
 • London Business Angels
 • Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych
 • Portal Medyczny MEDtube
 • Szukam Inwestora