• Jak pomagają Aniołowie Biznesu?

  Gdy bank i znajomi odmówią ci pożyczki, pomóc mogą Aniołowie Biznesu. Przy ich wsparciu zaczynali tacy rynkowi giganci jak Google, Apple czy Amazon.com.

  Firma LIW Projekt powstała dwa lata temu w niewielkim garażu pod Łodzią.

  Projektuje i produkuje nowatorski sprzęt rehabilitacyjny dla niepełnosprawnych. Stworzyła między innymi opatentowany już fotelik dla dzieci z porażeniem mózgowym.

  Jej właściciele – małżeństwo Monika i Grzegorz Kordyl – od dawna mieli wiele pomysłów, jak ułatwić niepełnosprawnym życie. Na rozwój brakowało jednak pieniędzy.

  Przed rokiem LIW Projekt trafił do łódzkiego Technoparku. Dostał pomieszczenie biurowe, pomoc prawników i rzecznika patentowego.

  Przełomowe było zorganizowane przez Technopark spotkanie z Aniołami Biznesu. Zaraz po nim jeden z ogólnopolskich funduszy powiedział, że jest zainteresowany pomysłami LIW Projekt.

  Dziś firma i jej Anioł Biznesu ustalają szczegóły umowy.

  - Pieniądze od Anioła Biznesu pozwolą nam na zakup patentów, dzięki czemu nasze wynalazki nie będą produkowane w innym kraju, bez naszej zgody – mówi Monika Kordyl.

  Rozmowy dotyczą nie tylko kwoty, którą Anioł wesprze firmę, ale także własności intelektualnej – jak rozwiązać te kwestie, aby obie strony były usatysfakcjonowane i zabezpieczone.

  Kim jest Anioł Biznesu?

  Termin „Business Angels” został po raz pierwszy użyty kilkadziesiąt lat temu w USA. Tak nazwane zostały osoby, które zainwestowały w produkcję spektakli teatralnych na Broadwayu.

  Aniołem zostaje zwykle zamożna osoba prywatna inwestująca w przedsięwzięcia, które wydają się jej ciekawe. W zamian za pomoc finansową oczekuje udziału w przedsięwzięciu oraz możliwości wpływania na strategiczne decyzje. Aniołem może być też firma lub fundusz.

  Aniołowie Biznesu wyszykują zwykle ciekawe pomysły, które często są jeszcze w fazie początkowej, ale mają duży potencjał wzrostu. Liczą się z tym, że nie każda inwestycja będzie trafiona, ale ta, która okaże się strzałem w dziesiątkę, powinna przynieść ponadprzeciętny zysk.

  Z przedsiębiorcami dzielą się doświadczeniem. Tym bardziej że często działają w branżach, na których sami dobrze się znają. Mają wizję, szukają odpowiedniego pomysłu i właściwych ludzi do jego realizacji.

  Przy wsparciu Aniołów zaczynali tacy rynkowi giganci jak Google, Apple Amazon.com czy Fedex.

  W Polsce Aniołowie Biznesu skupieni są w Polskiej Sieci Aniołów PolBan oraz w Lewiatan Business Angels (aniołowie Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan).

  Od kwietnia 2006 r. działa też Śląska Sieć Aniołów Biznesu. Polscy Aniołowie Biznesu zwykle zainteresowani są rozwojowymi branżami, m.in.: biotechnologią, informatyką, telekomunikacją i e-commerce.

  Zanim trafisz pod ich skrzydła

  Przedsiębiorca zainteresowany pozyskaniem inwestora musi przygotować przypominające biznesplan memorandum. Jego zadaniem jest zwięzłe przedstawienie prawno-ekonomicznych aspektów przedsiębiorstwa, pozycji na rynku i perspektyw.

  Anioł Biznesu zwykle podpisuje z firmą, której chce pomóc, umowę o zachowaniu poufności.

  Kolejnym etapem jest tzw. due diligence, czyli kompleksowa analiza stanu przedsiębiorstwa.

  Zwykle prowadzą ją zewnętrzni doradcy wynajęci przez inwestora.

  Ostatni krok to umowa inwestycyjna. Określa cały proces inwestycji w przedsiębiorcę oraz prawa i obowiązki stron. Przedstawia też cele współpracy. Określa również sposoby wyjścia z inwestycji przez inwestora.
  Zwykle Anioł Biznesu pomaga firmie od trzech do siedmiu lat. Później sprzedaje udziały.

  Jak dotrzeć do Anioła

  1. Polska Sieć Aniołów PolBan

  www.polban.pl

  Sieć powstał w grudniu 2003 roku, a miesiąc później stał się pierwszym polskim członkiem European Business Angels Network (EBAN). PolBAN nie prowadzi działalności gospodarczej. Jest finansowany przez sponsorów (firmy, osoby prywatne) i przez swoich założycieli Działa w Warszawie, Bydgoszczy, a także w innych miastach w Polsce, poprzez przedstawicieli.

  Projekt zgłaszany do PolBAN powinien spełniać następujące kryteria:

  * Poszukiwany kapitał w przedziale 100 tys. zł – 1,5 mln zł (z wyjątkami – kwoty wyższe).

  * Innowacyjność przedsięwzięcia – technologiczna, lecz także rynkowa/marketingowa (IT, internet, biotechnologia, medycyna, elektronika, optyka, inżynieria) lub inny projekt, którego najważniejszą częścią jest kapitał intelektualny.

  * Projekt na etapie start-up

  * Utworzona spółka kapitałowa (z o. o. lub S.A.), bądź gotowość jej założenia.

  * Gotowość współuczestniczenia finansowego w przedsięwzięciu i ponoszenia ryzyka wspólnie z Business Angel.

  • Dobrze widziane projekty, których potencjał wykracza poza Polskę

  2. Lewiatan Business Angels

  www.lba.pl

  To działający przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan klub inwestorów prywatnych. Anioły Biznesu zrzeszone w LBA to byli przedsiębiorcy lub menedżerowie. Do spółki, w którą się angażują, wnoszą na ogół kapitał w wysokości od kilkuset tysięcy złotych do kilku milionów złotych, wiedzę oraz kontakty w danej branży. Do tej pory LBA miało swój udział przy powstaniu siedmiu firm.

  3. SilBAN

  www.silban.pl

  Jej cel to zorganizowanie na terenie Śląska prywatnego rynku venture capital w formie regionalnej sieci powiązań, wzmocnionej poprzez kontakty z tego typu sieciami w Europie i na świecie.

  źródło:

  autor: Joanna Blewąska

 • Angel Capital Association
 • British Business Angels Association
 • London Business Angels
 • Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych
 • Portal Medyczny MEDtube
 • Szukam Inwestora