• Grono.net zmieniło właściciela

  Jeden z pierwszych polskich serwisów społecznościowych, z inwestorem Business Angel oraz funduszem Venture Capital, zmienił właściciela. Wszyscy akcjonariusze spółki postanowili zgodnie sprzedać swoje akcje na rzecz Xevin Investments – lokalnego funduszu VC.

  Grono.net powstało w lutym 2004r., dokładnie tak samo jak Facebook (podobieństw jest zresztą więcej). Zrodziło się z pomysłu trzech informatyków z Warszawy (Bronowicki, Lis, Sobczuk). Szybko zyskiwało użytkowników, którzy odkrywali korzyści jakie daje społeczność internetowa. Moda na Grono wzmacniana przez efekt sieciowy, bardzo szybko rozprzestrzeniała się wśród młodych internautów – na początku w Warszawie, później w całej Polsce. Do dzisiaj są tego ślady – w serwisie jest ponad 200 tys. gron tematycznych. Serwis w dalszym ciągu utrzymuje się w czołówce Megapanelu z ok. 1,9 mln unikalnych użytkowników miesięcznie.

  Rozwój grona nie byłby możliwy bez zaplecza kapitałowego. W 2006r. spółka została dokapitalizowana kwotą kilku mln zł przez prywatnego inwestora Piotra Wilama – jednego z najbardziej doświadczonych i aktywnych polskich Business Angels (kolejne podobieństwo z Facebookiem – tam pojawił się Peter Thiel z kapitałem 500 tys. USD). Ponad rok później, w lipcu 2007r., za ponad 6 mln zł równo 10% udziałów spółki objął Intel Capital, co dało jej wycenę na poziomie 60 mln zł. Dwa lata później Sobczuk oraz jego nowy partner Rogacewicz wbrew inwestorom, odrzucili ofertę przejęcia Grono.net przy znacznie wyższej wycenie. Ofertę złożył duży inwestor branżowy.

  Nie jest tajemnicą, że akcjonariusze Grona od dłuższego czasu byli skonfliktowani. Inwestorzy obwiniali jej założycieli o nieudolność w zarządzaniu, przespanie swojej szansy (m.in. zrobienie miejsca dla Naszej Klasy), brak pomysłów na dalszy rozwój, niewłaściwe przeznaczenie pozyskanego kapitału (w sumie potężnej kwoty) i inne nieprawidłowości.

  Transakcja z 3 marca (zaaranżowana i przeprowadzona przez doinvest partners – partnera strategicznego PolBANu) , ostatecznie zamyka trudny rozdział w historii Grona. Pomimo kłopotów, Grono.net to udany przykład ko-inwestycji anioła biznesu (inwestuje jako pierwszy – mniejsze kwoty), z funduszem VC (wchodzi do spółki później i dostarcza więcej kapitału).

  Życzymy nowym właścicielom żeby udało się tchnąć w ten wartościowy i potrzebny portal nowego ducha.

 • Angel Capital Association
 • British Business Angels Association
 • London Business Angels
 • Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych
 • Portal Medyczny MEDtube
 • Szukam Inwestora