• Firmy chcą funduszy

  Konferencja „PB”. Ponad 500 osób uczestniczyło w II Krajowym Forum Venture Capital. Przedsiębiorcy mieli okazję zapoznać się z ofertą branży kapitałowej i podyskutować o szczegółach współpracy.

  W II Krajowym Forum Venture Capital, które obradowało wczoraj w warszawskim hotelu Marriott, wzięło udział ponad 500 osób. Uczestnicy, głównie mali i średni przedsiębiorcy, zaczęli zapełniać dwie sale konferencyjne już przed godziną 10.00.

  Dla zaawansowanych

  Konferencja „Wybrane formy finansowania przedsiębiorstw przez fundusze venture capital” była skierowana do odbiorców, którzy już wcześniej zdobyli podstawową wiedzę na temat sposobów działania i istoty funduszy VC.
  Na początku Leszek Koziorowski z kancelarii Gessel i Stanisław Knaflewski z Enterprise Investors omówili specyfikę inwestycji funduszu w spółkę, która ma w planach wejście na giełdę.

  Kolejni prelegenci – Krzysztof Krawczyk, dyrektor zarządzający Innova Capital, Piotr Noceń z firmy 3TS Venture Partners oraz Dariusz Wiatr, partner w Hexagon Capital – zaprosili salę do dyskusji na temat inwestycji w sektorze TMT.

  Proces został omówiony na przykładzie spółki Dominas Consulting Group, specjalizującej się m.in. w budowie sieci metropolitalnych, która we Wrocławiu zrealizowała innowacyjny projekt umożliwiający szybki dostęp do internetu.
  - Zaimponował nam ten produkt. Cenimy spółki, w których jest lider – prezes z wizją i zdolnością zarządzania ludźmi, oraz są doświadczeni menedżerowie – mówił Krzysztof Krawczyk.

  DCG jest w trakcie rozmów z inwestorami i ustalania warunków umowy. Pomiędzy stronami jest jednak kilka kwestii spornych.

  - W tym przypadku wysokim czynnikiem ryzyka są duże wydatki inwestycyjne i to, kto oprócz funduszu je sfinansuje. Jednak jesteśmy gotowi te kwestie rozwiązać – powiedział Piotr Noceń.

  Przedstawiciele Enterprise Investors, kancelerii Gessel oraz Ernst & Young przygotowali prezentację dotyczącą wykupów lewarowanych.

  - Firmy nadające się do takiego wykupu powinny mieć stabilny i wysoki poziom przepływów gotówkowych, działać w silnej branży i mieć niską wrażliwość na wahania koniunktury – wyliczał Michał Rusiecki.

  W kolejnej prezentacji Jarosław Miller, Arkadiusz Michaliszyn i Agnieszka Deeg-Dąbrowska z kancelarii prawnej CMS Cameron -McKenna przeanalizowali prawne zagadnienia współpracy funduszy venture capital i banków w kontekście nowych przepisów.

  Prelekcja firm Avallon i kancelarii Salans dotyczyła wykupów menedżerskich, a Wojciech Dołkowski, prezes PolBan – Polskiego Stowarzyszenia Aniołów Biznesu wyjaśniał, jak funkcjonuje w Polsce rynek prywatnych inwestorów.
  - Anioły biznesu tworzą nieformalny rynek VC. Inwestują zwykle w firmy znajdujące się we wczesnym etapie rozwoju lub startujące, w przypadku których ryzyko inwestycyjne jest wysokie. Aktywnie uczestniczą oni w życiu przedsiębiorstwa, dzielą się z firmą swoimi doświadczeniami. Ich zaangażowanie kapitałowe sięga 50-500 tys. zł i oczekują rocznie 20-40 proc. zwrotu z inwestycji – mówił Wojciech Dołkowski.

  Procesy inwestycyjne

  Odbywająca się w sali l Akademia Venture Capital pt. „Przebieg procesu inwestycyjnego” skupiła ponad 300 przedsiębiorców. Danuta Janczak, partner, i Paweł Ryszkiewicz, doradca w Dziale Fuzji i Przejęć w Ernst & Young udzielili uczestnikom kilku instrukcji, dzięki którym mogą oni osiągnąć sukces z venture capital.

  - Według badań rynku VC/PE, istnieją cztery główne czynniki decydujące o sukcesie w przypadku tego typu finansowania: strategia rozwojowa, zarządzanie, kultura w interesach ł struktura firmy – wyjaśniała Danuta Janczak.
  Dzięki kolejnym debatom goście mieli szansę dowiedzieć się, jak przygotować się na spotkanie z funduszem oraz jakie reguły obowiązują w relacjach firma-fundusz, a także przedsiębiorca-inwestor.

  Na zakończenie konferencji dyskutowano o mało optymistycznym aspekcie inwestycji VC/PE. O tym co się stanie, jeśli prognozy przedstawione funduszowi się nie sprawdzą, opowiedział Tomasz Krzyżowski z kancelarii Baker & McKenzie.

  - Aby ustrzec się przed sankcjami należy bezpiecznie prognozować wyniki – radził.
  Ostatnie słowo należało do przedstawicieli Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych, którzy wyjaśnili specyfikę inwestowania w sektor MSP.

  źródło:

  autor: Marta Biernacka

 • Angel Capital Association
 • British Business Angels Association
 • London Business Angels
 • Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych
 • Portal Medyczny MEDtube
 • Szukam Inwestora