• 3 lata PolBAN – podsumowanie i plany

  PolBAN rozpoczął działalność w XII 2003r, z inicjatywy kilku „zapaleńców”, którzy zainwestowali w tę nierozwiniętą dziedzinę własne środki finansowe. Pionierski w naszym kraju pomysł otworzył nowe możliwości dla wielu osób.

  Przez pierwsze długie miesiące z pewnością była to inwestycja typu:
  – Venture (z bardzo wysokim wskaźnikiem ryzyka)
  – Greenfield (zaczynaliśmy dopiero wyjaśniać kim jest inwestor Business Angel – mało kto w Polsce to wówczas wiedział).
  Zapraszamy do prześledzenia artykułów prasowych z tamtego okresu.

  Sprawy nabrały tempa – zainteresowanie angel investing okazało się wyższe niż przewidywaliśmy. Prawie natychmiast (z otwartymi rękami) zostaliśmy przyjęci do EBAN (Mediolan, styczeń 2004) – jako jedyny National Member. Wspólnie z Pulsem Biznesu w maju 2004 zorganizowaliśmy w Hotelu Bristol I Konferencję Business Angels (ponad 100 uczestników). Zaczęły napływać projekty (łącznie – kilkaset), a także inwestorzy (do dzisiaj razem ponad 75).

  Już po niecałym roku PolBAN sfinalizował pierwszy projekt (dzisiaj blisko 100 zatrudnionych, wartość firmy ponad 10x kwoty inwestycji). Później przyszły kolejne sukcesy w skutecznym kojarzeniu projektów z inwestorami. Początki były trudne.

  Ponad półtora roku po starcie PolBAN-u, została powołana do życia instytucja przy Konfederacji Pracodawców, która od tego momentu także zaczęła promować w Polsce zjawisko jakim jest angel investing.

  Naszą dewizą zawsze była dyskrecja i tak będzie nadal. PolBAN jest także podmiotem prywatnym, a więc całkowicie niezależnym i apolitycznym. Tworzą go ludzie, dla których jest to własna firma. Stąd bierze się nasza motywacja.

  Zawsze staraliśmy się starannie dobierać partnerów, aktualnie są wśród nich m.in. PSIK, Radio PIN, Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, Biznesnet, czy Szukam-Inwestora.com

  W 2006r. do już 2 istniejących w Polsce sieci dołączyła lokalna organizacja na Śląsku – SilBAN, założona przez 3 agencje państwowe.

  Tymczasem PolBAN realizował kolejne projekty, skutecznie kojarząc przedsiębiorców z dawcami kapitału. Jednocześnie podnosiliśmy wymogi względem inwestorów i ograniczaliśmy ich krąg do optymalnego poziomu.

  Czwarty kwartał 2006r. przyniósł prestiżowe osiągnięcie – PolBAN podpisał bezpośrednio z Komisją Europejską 2-letni kontrakt na realizację projektu EASY. Nad tym projektem pracujemy w konsorcjum 15 partnerów, a celem jest wspieranie rozwoju młodych firm opartych na kapitale wiedzy (KBB – Knowledge Based Business) w zakresie: poprawa dostępności do kapitału inwestorów na wczesnych etapach rozwoju. Projekt ma charakter międzynarodowy (więcej informacji: www.earlystageinvestors.org).

  Odczuwamy satysfakcję z wykonanej dotąd pracy, co nie oznacza zaspokojenia ambicji. Dotychczasowym partnerom dziękujemy za zaufanie. Wszystkich pozostałych zapraszamy do efektywnej współpracy.

 • Angel Capital Association
 • British Business Angels Association
 • London Business Angels
 • Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych
 • Portal Medyczny MEDtube
 • Szukam Inwestora